„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” debata inauguracyjna w powiecie buskim
Dzisiaj w Busku – Zdroju odbyła się pierwsza z debat pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Kolejne spotkania odbędą się z mieszkańcami powiatu buskiego. Głównymi tematami dzisiejszej debaty społecznej była Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacja mobilna „Moja Komenda”, zapoznanie społeczeństwa z zadaniami dzielnicowego oraz profilaktyka społeczna.
Organizatorem debaty „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” było kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju. Na spotkanie zostali zaproszeni mieszkańcy powiatu buskiego zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków. W debacie wzięli udział także Komendanci Komisariatów Policji w Stopnicy i Solcu – Zdroju, st. asp. Kamila Zbertek – Guczał i asp. szt. Janusz Gręda. Komendant Powiatowy Policji w Busku – Zdroju insp. Jakub Kosiń scharakteryzował stan bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu i gorąco zachęcał uczestników spotkania do dyskusji i zabierania głosu. Kolejny prelegent, mł. asp. Tomasz Piwowarski – oficer prasowy, przedstawił i omówił zagadnienia dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podał przykłady, gdzie informacje od lokalnej społeczności przyczyniły się do pozytywnego zweryfikowania zagrożenia i policjanci przystąpili do likwidowania tego problemu. Dalej opowiedział o działaniu aplikacji „Moja Komenda”. Zachęcał do darmowej instalacji tej aplikacji, która w łatwy sposób, jednym kliknięciem pomoże ustalić kontakt do swojego dzielnicowego. To właśnie dzielnicowy „policjant pierwszego kontaktu” był tematem dalszej części spotkania. Dzielnicowy dba o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rewirze, do którego każdy może zwrócić się o pomoc i poradę prawną, przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. Dzielnicowi to policjanci integrujący Policję ze społeczeństwem. Wykonują odpowiedzialną pracę uczestnicząc w rozwiązywaniu sytuacji problemowych. Następnie omówił działania z zakresu profilaktyki społecznej, prowadzone przez buskich policjantów.
Dalsza część debaty przeznaczona była na dyskusję i pytania zaproszonych gości. Dyskutowano między innymi na temat bezpieczeństwa na drogach, służby dzielnicowego, czy też tematów dotyczących problemów społeczności lokalnych.
Opr. TP