Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypalanie traw – zgłoś za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 21.04.2020

Tylko od początku kwietnia buscy policjanci już 38 razy byli powiadamiani o pożarach traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Aby zapobiec temu niebezpiecznemu zjawisku, każdy z nas za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa z domu możne zgłosić miejsce, gdzie często dochodziło do wypalania traw.

Cieplejsze dni i już pojawia się ogień na nieużytkach i terenach porośniętych wyschniętą trawą. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Część osób wypalających trawę myśli, że to pomoże użyźnić glebę. To błąd, korzyści nie ma z tego żadnych, za to strat jest mnóstwo. Nie bez znaczenia jest również fakt, że czyn ten jest karalny, czyli osoba wypalająca suchą roślinność może być ukarana mandatem karnym lub sporządzony zostanie wniosek o ukaranie do sądu. Każdy z nas za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, z domowego zacisza możne zgłosić miejsce, gdzie często dochodziło do wypalania traw.

Gdy podczas wypalania dojdzie do zagrożenia życia ludzi lub mienia, czyn może być sklasyfikowany, jako przestępstwo: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Opr. TP

Powrót na górę strony